“Kompartmanımdan gördüğüm manzara günlerdir zar zor değişmişti. Karayolunda bir çorak kış manzarasının içinden geçerek seyahat ederken, siyah direkler ve tellerin sonsuz ve soluk tekrarlamasıyla beyaz bir monokrom kesişiyordu. Sayısız döngü içerisinde aynı kareler. Bu ülkenin omurgasını oluşturan nehir havzaları ve büyük nehirlerin kaynakları; Dicle ve Fırat. Ufukta, kıvrılmış kireç taşından sıra dağlar, volkanik kaya ve bazaltlar ile birlikte dünya yüzeyine paleozoik kabarçıklar gibi yayılıyordu.


Düşmanca ve başıboş köpeklerin dolaştığı bu çekişmeli kırsal ve çorak coğrafyayı dokümente etmek isterdim ancak kameramda bir problem çıktı. Bir çeşit işlev bozukluğu, doğuya doğru seyahat ettikçe artan sıklıklarla bu devam etti. Filmi ilerletemedim, manivela ölümcül soğuktan dolayı sıkıştı. Yıkıcı bir tesadüf olarak, birkaç ruloyu serin gün ışığında: kaydettiğim tüm kanyonlar, nehirler, dağlar ve köyler – neredeyse hepsi gözden kayboldu.”


Otel Ararat sergisi Anu Ramdas ve Christian Danielewitz tarafından SALT’ta 2013 yılında 6 ay süreyle konakladıkları dönemde geliştirildi. Bu onların Türkiye’deki ilk sergisi ve aynı zamanda ilk ortak projeleridir.


Anu Ramdas (Danimarka, 1980) ve Christian Danielewitz (Danimarka, 1978) sırasıyla 2011 ve 2009 yıllarında, Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinden Güzel Sanatlar Yüksek Lisans (MGS) derecesi aldılar. Sayısız sergiye katılan ikili, Rio de Janeiro’da multimedya markası TAL (TechArtLab) tarafından temsil edildiler.
”The view from my compartment had hardly changed for days. I was travelling overland through a barren winter landscape, a white monochrome, intersected by a dull, endless repetition of black poles and wires. Identical frames in an infinite loop. This was the backbone of the land, the central watershed and the source of the great rivers; the Tigris and the Euphrates. In the horizon, mountain chains of folded limestone, with sediments of volcanic rock and basalt, spread out like crusted, palaeozoic blisters on the face of the earth.


I had set out to document this contested geography, a rural wasteland roamed by hostile stray dogs, but there seemed to be a problem with my camera. Some kind of malfunction, that occured with increasing frequency, as I travelled further east. I couldn´t advance the film, the lever stuck in the dead cold. As a devastating consequence, I was forced to expose several rolls to the cool daylight: Canyons, rivers, mountains and villages - almost everything I had recorded, - instantly faded to black.”


Hotel Ararat is an exhibition by Anu Ramdas and Christian Danielewitz, developed during their 6 months residency at SALT in 2013. It is their first show in Turkey, and their first collaboration as well.


Anu Ramdas (DK, 1980) and Christian Danielewitz (DK, 1978) received their MFA degrees from the Royal Danish Academy of Fine Arts in respectively 2011 and 2009. They have each participated in numerous exhibitions and are both represented by the multimedia label TAL | TechArtLab in Rio de Janeiro.
Destekleriyle / with the kind support of:

Installation views

Artist book