Still from The Bedridden Triptych

16 mm, 2013

Gözünüzü kapattığınızda ilk gördüğünüz ne ise, palmiye bahçesi, bu sergi için onun yansımasıdır. Görmek istediğin kişi, ulaşmak istediğin durum, değiştirmek istediğin karar, korumak istediğin ağaç... Sergi başlığı, alıntı edildiği Rimbaud şiirinden esinlenerek değil, şiiri okurken, benzer bir hayali durumun peşinde olan filmleri anlattığı için seçildi. Deniz Eroğlu’nun her filminde bir tür arayışa dönüşen bir özlem ve aslında ne olduğu tam da bilinmeyen birşeylerin peşinden tuhafça sürüklenme durumu söz konusu. Eroğlu’nun son dönem kısa filmlerini ve yerleştirmelerin biraraya getiren ilk kişisel sergisi Palmiye Bahçelerine Doğru, bu tanımlanması güç, düşsel imgeye ulaşma çabası ve sancısının farklı yaklaşımlarını ortaya koyuyor.

Sergi mekanının merkezinde yer alan, üç yatalak hastanın portresi üzerinden yaşam döngüsünün farklı aşamalarının anlatıldığı üçleme olan ‘The Bedridden Triptych’ (2012), dönüşü olmayan bir durumun, takıntılı anlarını betimliyor. Üç filmin de aynı anda gösterildiği çalışma, bütününde heykelimsi bir triptik oluşturuyor. POLISTAR’ı ikiye ayıran duvarın diğer tarafında ise, sanatçının dört kısa filmi; Hayatın Ruhu (2010), Aydınlanmanın Oğulları (2010), Amor Populi (2011) ve Dağ Ağıdı (2012) gösterilmekte. Hayatın ruhunun evrende nasıl doğduğunu tanımlamak için, bilim ve sanatı biraraya getirerek bütüncül bir çalışma ortaya koymaya çalışan bir grup sanatçı ve bilim insanının, bir dans kareografisi hazırlama sürecini anlatan ‘The Spirit Of Life’ (2010), ütopik bir amacın bir çeşit kutlaması. ‘Aydınlanmanın Oğulları’ (2010), Mevlânâ ve sufi mistisizmine ilişkin bir şiir, ‘Amor Populi’ (2011), paranoya ve şiddetin doğasına bir gönderme, ‘Dağ Ağıdı’ (2012) yabancılaşma, aidiyetsizlik üzerine anakronik bir  öykü.

*’ Royauté’ şiirinden alıntı, Rimbaud

Deniz Eroglu (1981, Skive Danimarka) Funen Sanat Akademisi’nde Güzel Sanatlar okuduktan sonra, sanatsal araştırma ve çalışmalarını Frankfurt, Städelschule, Douglas Gordon sınıfında tamamlayan sanatçı (2013), kısa bir süre önce Engel & Völkers onursal ödülünü kazandı. Deneysel bir tarzda devam eden çalışmaları, sinematograf ve oyuncularla olan işbirliği ile giderek daha sinemasal bir dışavuruma yöneldi. Çalışmaları uluslararası sergiler ve film festivallerinde gösterildi. Film ve video çalışmaları üreten sanatçı, Frankfurt ve Kopenhag’da yaşıyor ve çalışıyor.

Didem Yazıcı (1986, İzmir) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Sanat Tarihi eğitimi aldıktan sonra, Städelschule Sanat Okulu ve Goethe Üniversitesi'nde 'Küratöryal ve Eleştirel Çalışmalar' alanında Yüksek Lisansını tamamladı. Küratörliğünü gerçekleştirdiği sergiler arasında, 'Locus' (Künstlerhaus Stuttgart), 'Dipnotlar' / Footnotes   (LOTTE),    'Autopoiesis'   (Querungen, 

Kunstverein Stuttgart)  ve 'Pie In The Sky' (Platformsarai, Frankfurt), 'We Are Now and It's Nowhere' (Limerick)  yer almaktadır. Künstlerhaus Stuttgart'ta araştırmacı olarak misafirlik programına dahil olan Yazıcı, (2013) bundan önce dOCUMENTA (13)'de Proje Asistanı olarak (Eylül 2011-2012) ve Bosna Hersek Bienali Kamusal Programlar koordinatörü (2013) olarak çalışmıştır. Didem Yazıcı, çeşitli sanat yayınlarına ve sergi kataloglarına yazmaktadır.


Sergi Programı

14 Eylül Cumartesi

Açılış 18.00  HAYY RESIDENCY birlikte

15 Eylül Pazar

11.30 Pazar Kahvaltısı

12.00 Deniz Eroğlu & Didem Yazıcı Konuşması


15 - 20 Ekim ziyaret saatleri: 13.00 - 17.00       Sonra randevulu.

Teşekkürler / Thanks to                                                                                                                  

Danimarka Konsolosluğu, The Danish Embassy, ALAN Istanbul, DEPO, Elif Tutka, Çağlar Kanzık, Serra Tansel, Gamze Özer

A garden of palms refracts in your mind’s eye: an unattained state, the caress of a lover, a map marked with an x, a flash of certainty, a revelation, a resistance, an unformulated mystery... The exhibition title, which takes its name from a line by Rimbaud, has been culled for its resemblance to a dominant strain in Deniz Eroğlu’s works: a pursuit of an imaginary idea in mind. With his first solo-exhibition, Deniz Eroğlu’s films lead the spectator on a relentless search for the indefinable by confronting the viewer with a persistent sense of longing. Eroğlu’s latest work, ‘The Bedridden Triptych’ (2013) is a multi-channel installation depicting three bedridden men. The work appears to be an allegory of life’s cycle: a sorrowless childhood, adulthood with all its ardent activities and grand schemes, and old age in the moment when life is about to expire. Through the use of three different cinematic styles the work exacerbates each state’s conundrum.

In the adjacent room, earlier works of the artist will be screened. In ‘Der Geist Des Lebens’ (2010)  the viewer goes on a presupposed archaeological dig through the aid of “found” 8 - and 16mm film. The film tells the story of a congress in the early 70’s with the goal to unite science and art in one sublime expression: dance. ‘Sons Of Illumination’ (2010) is a moving image poem, referencing Rumi and Sufi Mysticism. ‘Amor Populi’ (2011) is an investigation on the nature of violence in the absence and presence of love. ‘Mountain Elegy’ (2012) was conceived with the artist’s family as the sole participants in front of as well as behind the camera. This anachronic narration is a melancholic meditation on estrangement and non-place, and yet about communion and family ties. With all of these works Deniz Eroğlu invites you to cast your glance Towards the Garden of Palms.

Deniz Eroğlu (b.1981 in Skive, Denmark) lives and works in Frankfurt and Copenhagen. Eroğlu focuses on the medium of film and video. After completing his Bachelor of Fine Arts from Funen Art Academy in Denmark, he continued his studies and artistic research at Städelschule, Frankfurt in the class of Douglas Gordon, where he was  recently awarded an honor, the Engel & Völkers Prize. Departing from an experimental modus, his works have gradually taken on a more cinematic expression through collaborations with cinematographers and actors. His work has been shown internationally in art exhibitions as well as in film festivals. 

Didem Yazıcı (b.1986 in İzmir, Turkey) lives and works in Frankfurt and Istanbul. She received her MA degree from ‘Curatorial and Critical Studies’ at the Städelschule and Goethe University (2013). Her recent exhibitions include 'Apparatus Criticus & Locus’ (Künstlerhaus Stuttgart), 'Footnotes' at (Lotte) Stuttgart, ‘Autopoiesis’ in (Querungen, Kunstverein Stuttgart), 'Pie In The Sky' (Platformsarai, Frankfurt). Recently she has been ‘researcher-in-residence’ at the Künstlerhaus Stuttgart. Prior to her residency in Stuttgart, she worked as Project Assistant at the Maybe Education and Public Programs of dOCUMENTA (13), Kassel (September 2011-2012) and as a Public Program Coordinator  of 2ndBiennial of Contemporary Art, D-0 ARK Underground (April 2013). She is a regular contributor to art publications.

Exhibition Program

Saturday, September 14th

Opening at 6pm parallel opening with The HAYY RESIDENCY by nüans

Sunday, September 15th

11.30 Sunday Brunch

12.00 Conversation: Deniz Eroğlu & Didem Yazıcı


Opening hours October 15 - 20: 1 to 5pm                   After by appointment.